Porta

Switch to desktop Register Login

Porta - festival folk, trempské a country hudby

Skladby, které odborná porota vybrala do finále autorské soutěže hudebního festivalu PORTA '09

Poř.č. Název skladby interpret Autor textu
1 Černá múza Pavel Pokorný Pavel Pokorný
2 Černý den Panenka vyzutá Jiří Harnach
3 Don Quijote JANE Country Brno Květoslav Nikl
4 Holka s maringotky VIEJOS Lenka Šedovičová
5 Když byl stvořen Adam ALIBABA Miroslav Vepřek
6 Koření VEDVOU Mirek Baldrych
7 Meziskalami ŠWORC Jan Rod
8 Pospíchej koníčku Petr Šotta Petr Šotta
9 Schody v písku QUAOAR Zuzana Vytisková
10 Večerní zprávy Jiří Šmidt Jiří Šmidt


Finalisté autorské soutěže festivalu PORTA 09

Pavel Pokorný K intenzivnějšímu hraní folkové muziky se Pavel Pokorný dostal kus po dvacítce, Krátce existovalo volné sdružení muzikantů Pavel Pokorný a spol. Do té doby spadá i počátek Folkového špízu, příjemného jednodenního festiválku organizovaného Pavlem až do současnosti Velký vliv na další směřování mělo setkání s Jardou Burianem, se kterým v roce 2000 vytvořili duo. V únoru roku 2007 natočil, pod režijním vedením Jiřího Vondráčka, do pořadu Hydepark /Tv Óčko/ klip k písni Daniela a v květnu téhož roku vychází jeho píseň Tma na kompilaci sestavené Zdeňkem Vřešťálem, 50 miniatur. Od podzimu 2007 do jara 2008 žil půl roku v Austrálii kde odehrál i několik vystoupení v místních klubech a jako písničkář se zúčastnil i největšího australského folkového festivalu National Folk Festivalu v Canbeře
Panenka vyzutá Panenka vyzutá – kapela na pomezí tolika žánrů, že ji nejlépe charakterizovat jako fúzi akustických stylů. Počátky klade do roku 2006, kdy si spolu poprvé zahráli zakládající členové Jiří Harnach (zpěv, kytara), Azar Abou (cajon, perkuse) a Pavel Borský (violoncello). Styl kapely v sobě spojuje pop-folk-rockové písně s epickými až šansonově-divadelními českými texty výhradního autora kapely Jiřího Harnacha, dále klasické vzdělání většiny členů kapely a konečně španělsko-latino rytmikou perkusionisty Azara. Popsaná směs pak z Panenky vyzuté dělá kapelu, která nesnese srovnání, protože druhá podobná se zkrátka v Čechách nevyskytuje. Kapela funguje od roku 2006 a za tuto dobu stihla vlastním nákladem natočit dvě CD a posbírat pár vavřínů, hlavně postup do národního kola do Řevnic a současně postup do národního kola autorské Porty v Ústí nad Labem s písní Černý den.
JANE Country Brno Skupina JANE COUNTRY BRNO vznikla docela kuriózním způsobem v roce 2005, kdy se tehdejší protagonisté poprvé setkali až na historicky prvním vystoupení na Baťově kanále ve Vnorovách. A tak jako každý živý organismus i kapela postupně vyzrávala a měnila se. V průběhu let se v ní vystřídalo několik muzikantů. Repertoár kapely Jane country Brno, který čítá více než 100 titulů, je složen z převzatých skladeb klasiků české i zahraniční country music, a také z vlastní tvorby. Stylově má kapela tendenci se přibližovat americkému stylu country.
VIEJOS Kapela Viejos (španělsky „staří“.) vznikla začátkem roku 2003, ale formovala se už několik let předtím. Postupně se začala rozrůstat - přidávali se další a další hudební nástroje a další a další hlasy. Kapela prošla několika změnami v obsazení. Dnes hraje v sestavě 4-5 lidí,
ALIBABA Skupina Alibaba vznikla na přelomu tisíciletí, ale současný kurz nabrala v roce 2006. Klíčovým momentem pro celou kapelu bylo objevení nahrávek legendární holandské skupiny Livin Blues. Tam (stejně jako např. u hudby, kterou v republice reprezentovali či stále reprezentují V. Mišík, I. Hlas, O. Nejezchleba, P. Kalandra aj.) byl nalezen hudební průsečík členů kapely, kteří jinak působí v různých tělesech bigbandových či naopak metalových. Nejčastěji kapela vystupujeme na festivalech, ale pořádáme i samostatné koncerty. Festivaly jsou to nejčastěji folkové a trampské, občas vystupuje v sestavě bez bicích, což nic neubírá na drajvu, zato trochu obrušuje hrany nepřijatelné pro mnohé ortodoxní posluchače. Ze soutěžních úspěchů si nejvíce ceníme dvojnásobného vítězství na Mohelnickém dostavníku. V roce 2008 obsadila kapela třetí místo ve finále Moravského vrabce v Karviné. Ze starších úspěchů připomeňme postup do dvanáctičlenného finále Trampské porty. V Ústí nad Labem
VEDVOU Kapelu dali dohromady Mirek Baldrych a Pavel Pazourek v říjnu 2008 v Bechyni jako projekt dvou lidí. Krátce nato byl přibrán Martin Roman. Nahráli promo CD s názvem Páv. V březnu 2009 v Jihočeském kole Porty získali diváckou Portu, Mirkova píseň Koření byla oceněna autorskou Portou. Na základě nahrávky byla kapela vybráni do českého finále Konkursu Zahrady v Praze. Podrobnější informace o kapele na www.musicvedvou.cz.
ŠWORC Jednoho krásného večera po Novém roce(2008) v malebné hospůdce, se rozhodla skupinka asi 6 lidiček o vzniku nové kapely. Inspirací pro toto rozhodnutí bylo blížící se primární kolo Porty Vysočina, a tak začala práce se skládáním textů a pravidelnými zkouškami. Při vyplňování přihlášky na primární kolo bylo nutné vyplnit kolonku NÁZEV KAPELY. Vzhledem k vysokým investicím za kvalitní nástroje byli všichni členové švorc. A o názvu kapely bylo rozhodnuto. Pro zdůraznění jejich finanční situace bylo nutné použít dvojité W. Na konec roku 2009 má kapela naplánováno vydání prvního CD.
Petr Šotta Žije ve Slatiňanech. Kytara patří k jeho hlavním koníčkům, kterému zcela propadl. Začínal v rockových kapelách a současně rád hrál i country. Ačkoliv nejraději poslouchá třeba Stinga, Genesis, Dire Straits a Leonarda Cohena, píše spíše písně z lesů, vod a strání. V posledních deseti letech hrál ve folkových kapelách Nový koření a Gala-tea. V současnosti vystupuje sám, nejraději však hraje pro kamarády u táboráku a v hospodách. Na Portu se stále rád vrací, pořád zde aspoň trochu nachází atmosféru Port, které s nadšením navštěvoval ještě jako kluk třeba v Hostomicích.
QUAOAR Duo QUAOAR tvoří sestry Zuzka a Klára Vytiskovy. Název si vybraly podle planetky objevené v roce 2002 – v době vzniku dua. Kromě festivalů pro mládež (Brána, Dětská Porta, Kremnické laso..) hrály i na Trampské notě, Kremnické Baště, semifinále Zahrady písničkářů, semifinále Notování pod Vyšehradem nebo Setkání kytaristů ve Zlíně. Nejvzdálenějším místem byl festival komorní hudby v italském Udine. Hrají převážně vlastní skladby, texty píše Zuzka a hudbu většinou Klára. S autorskými skladbami uspěla v letošním roce Klára i sólově – obsadila druhé místo ve finále Dětské Porty i na Folkovém kvítku, vyhrála Bránu i autorskou Zlatou Strunu. Zajímavost – v letošním roce byla vydána v rámci projektu „Vinylová budoucnost mladých autorů“ klasická gramofonová deska, na které je QUAOAR zastoupen písní Kapky.
Jiří Šmitd Vystupuje sám s dvanáctistrunnou kytarou a skládá si všechny písničky, které se snaží představovat lidem na festivalech /v minulosti např. Mohelnický dostavník, Muzika, Folkové prázdniny, Orlické ozvěny, Trampský širák, Ražický pražec, Folková růže a další /nebo v komornějším prostředí - např. v Praze - Balbínova poetická hospůdka jako host skupiny Neřež, Kavárna pod Vesuvem spolu se Simonou Klímovou, Nestíháme nebo 3M, Čajovna na dně s Martinem Rousem atd. Mezi jeho úspěchy patří, kromě letošního postupu do Českého národního finále v Interpretační Portě a do Mezinárodního finále v Autorské Portě, také umístění jeho písniček na předních příčkách v hitparádě Štafle na Samson Radiu, dále například účinkování v soutěži Talent Country Radia 2008, hostování v pořadu Dnes vás budím já nebo Folkmenu na Country Radiu, postup do Mezinárodního finále Autorské Porty 2007, semifinále Zahrady písničkářů, cena pro nejlepšího písničkáře na Odolen festu nebo Zvíkovecké kytičce a v neposlední řadě spoluúčast na projektu Zdeňka Vřešťála CD “50 miniatur“ kam byla zařazena jeho písnička Podolská.