Porta

Switch to desktop Register Login

Porta - festival folk, trempské a country hudby

Den Země na ZŠ Kotlářská 4, Brno

Den Země je den věnovaný Zemi. Historie tohoto svátku sahá do roku 1969 a byl poprvé slaven v Americe v San Francisku. Tato oslava byla pravděpodobně zamýšlena nejen jako ekologicky zaměřený svátek, ale i jako mimo jiné protest proti válce ve Vietnamu. Kampaň s tímto svátkem spojená si kladla za cíl přenést otázku ekologie do politických kruhů. Cílem bylo zvýšit energetickou účinnost, recyklovat odpadky a hledat obnovitelné zdroje energie. OSN tento svátek začala slavit v roce 1971, v roce 1990 se k Americe připojil i zbytek světa a 22. duben se stal Mezinárodním dnem Země.

Největším význam Dne Země spočívá v tom, že umožňuje i té nejmenší organizaci a jednotlivcům zařadit svůj milý příspěvek k péči o životní prostředí do celostátního a celosvětového kontextu. Den Země umožňuje spojit síly k oslovení veřejnosti i představitelů politické i ekonomické moci ve jménu ochrany přírody a životního prostředí.
Na ZŠ Kotlářská v Brně se každoročně k oslavám tohoto dne připojujeme. Naše oslavy jsou propojeny s projekty, které děti řeší v rámci celoročního plánu školy nebo jsou jen připomenutím tohoto dne.

V letošním roce jsme na naší škole využili k oslavě Dne Země, mimo jiné, také projekt „Zasaď strom, ať máš kyslík na zpívání“. Snažili jsme se do tohoto projektu prostřednictvím autora projektu pana Jiřího Vondráčka a pana Zbyňka Kříže, zvukaře a zároveň zaměstanence ZŠ Kotlářská v Brně vstoupit, využít nápad, který nám byl nabídnut a který se nám zdál fantastický. Nádherná myšlenka, vize. Když žák zasadí strom a bude se o něj starat, nezlomí jiný v aleji, kde si druhý den hraje. Projekt jsme pročetli a realizační tým školy se domluvil, že osloví zastupitele na radnici, ke které škola patří, požádáme osobnost politickou k účasti na této akci, zapojíme děti a pedagogy školy, nadchneme vedení školy. To vše, až na účast politiků, se nám podařilo. Vzhledem k tomu, že jsme se o projektu dověděli pozdě, rozhodli jsme se zasadit strom pouze jeden, v předzahrádce školy, za účasti dětí a pedagogů a udělat happening, oslavu. Hledali jsme zpěváka nebo zpěvačku, kteří by byli přítomni, kteří by byli ochotni i zazpívat. Byli osloveni p. Alice Holubová a Michal Krystýnek z cimbálové skupiny Hradišťan a přislíbili účast. A co víc, přišli do školy, s dětmi nacvičili písně Hradišťanu a písně, které znaly děti, se tito dva fantastičtí lidé naučili. A výsledek? Byl to nádherný a nezapomenutelný koncert dětí a hudebníků. Za doprovodu učitele hudební výchovy Stanislava Skřičky se zpívalo, vysadil se stromek, a hlavně, naplnila se myšlenka projektu. Dokonce se i tančilo. Děti vědí, že stromek, který zasadily, je důležitý, že patří dětem ve škole a zpěvákům, se kterými stromek společně zasadily, že ho nezničí a že ho musí chránit. Důležité bylo i to, že prostřednictvím dětí se o projektu dověděli i rodiče, dospělí.

Stromek roste, sílí. Věříme tomu, že stromek zasazený v tento den a v rámci projektu „Zasaď strom, ať máš kyslík na zpívání“ přežije a nikdo mu neublíží.

Mgr. Miloslava Schwabová

stromy stromy stromy